Aktualności



Wzrosły opłaty karne za brak OC, ale co zrobić aby uniknąć kar z UFG?

Fundusz Gwarancyjny (UFG) wymienia trzy najczęstsze przyczyny braku OC.

1. Wygaśnięcie ubezpieczenia poprzedniego właściciela pojazdu. Nabywcy samochodów często nie wiedzą, że mogą korzystać z OC poprzedniego właściciela tylko do końca okresu obowiązywania umowy. Po jej zakończeniu, ubezpieczenie wygasa, a nowy posiadacz pojazdu musi wykupić własną polisę.

2. Nieopłacenie pełnej raty (składki) za OC. Całoroczne opłacone polisy OC przedłużają się automatycznie. Natomiast nie przedłużą się gdy jest nawet jakaś minimalna niedopłata na polisie. Często się zdarza, że właściciele pojazdów nawet nie zdają sobie sprawy, że ich polisa wygasła z upływem okresu, na który została wykupiona.

3. Przekonanie, że dla niesprawnego technicznie pojazdu nie jest potrzebne ubezpieczenie. Obowiązek zakupu polisy OC ciąży na każdym właścicielu pojazdu, a ubezpieczenie OC należy kontynuować aż do momentu wyrejestrowania samochodu lub jego sprzedaży. Nie ma tutaj znaczenia, jaki jest stan techniczny samochodu i czy ktoś go aktualnie użytkuje.

UFG podczas sprawdzania polis nie bierze pod uwagę przełomu roku, ale cały okres obowiązywania polisy, czyli może się zdarzyć, że zostaną nałożone dwie opłaty karne za jeden pojazd. Jak to rozumieć?

Oto przykład: Polisa [samochód osobowy] poprzedniego właściciela skończyła się 24.10.2020. Nowonabywca ubezpieczył pojazd dopiero 26.01.2021. Tym sposobem powstały dwie luki powyżej 14 dni zarówno w 2020 jak i 2021 roku, jeżeli UFG to wykryje będzie do zapłaty 5200 zł [2020 r] oraz 5600 zł [2021 r]

Pamiętaj, to nie firma ubezpieczeniowa nakłada karę za brak OC, tylko robi to UFG.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
☎ Leżajsk: 17 2421809
☎ Łańcut: 17 2255787

Zobacz również

OC W ŻYCIU PRYWATNYM

Więcej

Narty we Włoszech? Koniecznie z Warta Travel!

Więcej

Zgłaszanie szkód super proste! Sprawdź co zmieniliśmy

Więcej